Jak wygląda sytuacja finansowa Polaków? Co najbardziej drenuje nasze kieszenie? Jak sobie z tym radzimy? Przeprowadziliśmy badania, a ich wyniki zaprezentowaliśmy podczas konferencji „Dziurawa Kieszeń Polaka 2017” 21 listopada na Mysia 3 w Warszawie.

Zaradny jak Polak

Zaradność – niepowtarzalna cecha większości Polaków, pozwalająca im poradzić sobie w każdych warunkach. Niezależnie od przeciwności losu, niezależnie od sytuacji ekonomicznej w kraju, niezależnie od stanu portfela. Tę właśnie zaradność udowodniliśmy w raporcie „Dziurawa Kieszeń Polaka”, mimo że wcale tego nie planowaliśmy. Tytuł niniejszej publikacji nie jest przypadkowy – w planie mieliśmy poznanie wszystkich finansowych bolączek Polaków, czynników, które sprawiają, że związanie końca z końcem jest w naszym kraju trudne. I owszem, poznaliśmy je, ale nie spodziewaliśmy się jednego – że Polacy tak świetnie sobie z nimi radzą! – pisze we wstępie do raportu MAM – „Dziurawa Kieszeń Polaka 2017” Marcin Walaszczyk, Dyrektor Zarządzający Agencji Freebee.

Raport przygotowaliśmy wraz z ośrodkiem badawczym Kantar TNS S.A. Punktem wyjścia były oczywiście wydatki Polaków. Jaką ich część stanowią rachunki za prąd, gaz, telefon, internet i telewizję?

Rachunki za media priorytetem Polaków

Rachunki musi płacić każdy, i to cyklicznie. To stałe obciążenie domowego budżetu, dlatego nasz Zespół stworzył platformę MAM. Pomoże ona ulżyć Polakom, wszystkim Polakom, którzy płacą rachunki za media: prąd, gaz, telefon, internet i telewizję. Comiesięczne rachunki to ponad ¼ budżetu każdego gospodarstwa domowego (25,2%)! Są one ważne dla 75% ankietowanych. 39% Polaków uznaje comiesięczne rachunki za jedną z najbardziej obciążających budżet kategorii wydatków. Jednocześnie 6% gospodarstw domowych spóźnia się z bieżącymi płatnościami za rachunki.

Drugim najbardziej istotnym kosztem w gospodarstwach domowych jest żywność, pieniądze przeznaczane przez Polaków na ten cel to 24,2% miesięcznego budżetu. To świetnie się składa, bo na platformie MAM już w grudniu zrobisz zakupy spożywcze! To dzięki zwykłym zakupom żywności i wielu innych produktów MAM obniży Twoje opłaty za media. A te będą tylko rosnąć!

Niestety rachunki nie będą topnieć

Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie szacowało, że w pesymistycznym scenariuszu nowe prawo wodne może dla branży energetycznej stanowić koszt w wysokości nawet 18 miliardów złotych rocznie. Nie zgadza się z nimi Ministerstwo Środowiska, szacując je zaledwie na 50 mln złotych rocznie. Jeśli pesymistyczne szacunki się sprawdzą, a dostawcy prądu przeniosą koszty na użytkownika końcowego, rachunki za prąd w gospodarstwach domowych mogą wzrosnąć nawet o ponad 1200 złotych rocznie!

To nie wszystko. Bo jeszcze trwają prace nad ustawą o tzw. rynku mocy, która również może wpłynąć na podniesienie cen energii! Jak temu zaradzić? MAM przychodzi z pomocą.

Rachunki niskie, a jednak wysokie

Jeśli brać pod uwagę nominalne ceny energii w euro, w Polsce w 2016 r. były one bardzo niskie (8. miejsce w rankingu najtańszych krajów UE). Jednak, gdy zostaną skorygowane zgodnie ze standardem siły nabywczej (PPS), okazuje się, że cena prądu w Polsce należy do jednej z najwyższych w Europie. Podobnie wygląda sytuacja z gazem ziemnym. I jak tu sobie radzić?

Mamy teoretycznie średnio dwukrotnie niższe ceny niż w pozostałych krajach Unii, ale też zarobki są u nas znacznie niższe. Podczas gdy np. minimalna pensja we Francji wynosi ok. 1500 euro brutto, u nas niecałe 500 euro. To aż 1000 euro różnicy!

Polacy to eksperci od planowania wydatków?

Ograniczone zasoby finansowe w naturalny sposób wywołują potrzebę sprawnego planowania domowego budżetu. Aż 90% ankietowanych stwierdziło, że przynajmniej połowa ich zakupów jest wcześniej zaplanowana. Niemniej jednak są to zakupy ułożone w… głowie (wskazało tak 85% badanych).

Tutaj z pomocą przychodzi MAM. Blogerka Segritta bardzo doceniła funkcję naszej platformy: MAM zmusza do planowania wydatków. I to jest naprawdę wspaniałe. Używam go już drugi miesiąc i dzięki niemu zaczynam lepiej się orientować w tym, ile i na co wydaję. Jeśli muszę coś zaplanować, to znaczy, że muszę kontrolować mój miesięczny budżet. To już nie działa tak, że używam kart lekką ręką, „póki działają”. Wiem dokładnie, ile wydaję. Bo pierwszy miesiąc pokazał mi, gdzie w czym przestrzeliłam – a gdzie mi zabrakło. Cały wpis znajdziesz TUTAJ.

Obejrzyj krótką relację z konferencji:

Polacy mistrzami zarządzania domowym budżetem

Aż 87% Polaków uważa, że kontroluje swoje wydatki, nie pozwalając na „wycieki” środków spowodowane niegospodarnością. Niestety aż 23% wydaje wszystko na bieżąco, nigdy nie odkłada! A jeśli już mamy z czego, to na co odkładamy? Głównie na samochód, wakacje, remonty. Nie myślimy długofalowo, niewielki odsetek Polaków myśli o zabezpieczeniu na emeryturę i inwestowaniu.

Jedną z odpowiedzi na tę chęć do zwalczania ekonomicznych przeciwności losu jest właśnie platforma MAM, która pozwala im poradzić sobie z jednym z największych problemów – zbyt wysokimi rachunkami, wykorzystując przy tym wrodzoną, polską zaradnością, która z pewnością, prędzej czy później, załata nawet największe dziury w kieszeniach.

Mimo to Polacy są zadowoleni ze swojego życia

1/3 Polaków w badaniu GUS ocenia sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego pozytywnie. A poziom zadowolenia z życia ogólnie rzecz biorąc deklarowało w 2016 r. ponad 80% Polaków.

Wykonane kilka lat wcześniej (2013) badanie Komisji Europejskiej “Quality of life in Europe: Subjective well‑being” potwierdza, że charakterystyczne dla Polaków zadowolenia z życia nie ma wiele wspólnego z ich sytuacją finansową. Poziom życiowej satysfakcji jest u nas podobny do obywateli dużo bogatszych krajów, takich jak: Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia czy Irlandia. Mało tego – jesteśmy nawet bardziej zadowoleni niż np. Włosi lub Portugalczycy i najszczęśliwsi wśród wszystkich unijnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tym optymistycznym akcentem moglibyśmy zakończyć wpis, ale dodamy jeszcze wisienkę na torcie. Po prezentacji raportu wystąpił Dyrektor Zarządzający MAM, który zapewnił, że MAM będzie zawsze stało po stronie konsumenta. *Gwiazdki niech zostaną w kinach”. Zespół MAM zrobił wszystko, by to była w pełni transparentna usługa, bez żadnych ukrytych kruczków. Jeśli okaże się inaczej, koniecznie daj nam znać! A już teraz zapraszamy na platformę pod adresem www.jamam.pl i kupowania w licznych sklepach internetowych, dzięki czemu zapłacisz mniej za rachunki za prąd, gaz, telefon, internet i telewizję.