Jak wyglądają finanse Polaków? Czy Polacy są zaradni finansowo? Czy są mistrzami optymalizacji kosztów? Na co wydają w pierwszej kolejności i na co odkładają – o tym wszystkim dowiesz się z badania, które przeprowadziliśmy pod koniec ubiegłego roku. Jego wyniki zostały opublikowane na wielu portalach, m.in. na newseria.pl.

Tekst powstał we współpracy z Zespołem ReBooster. Więcej o ReBooster przeczytasz na: rebooster.pl.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jaki odsetek stałych wydatków stanowią rachunki;
  • na co w pierwszej kolejności Polacy przeznaczają swoje wypłaty;
  • o tym, kto lepiej zarządza domowym budżetem – mężczyźni czy kobiety?

Na co Polacy wydają w pierwszej kolejności?

Polacy analizują swoje przychody i wydatki. Dzięki czemu są w stanie zaplanować, na co przeznaczą pieniądze zaraz po wypłacie. W pierwszej kolejności większość opłaca rachunki – okazują się one priorytetem dla 75% Polaków. Co ciekawe, pochłaniają one aż jedną czwartą domowego budżetu.

Dopiero potem, po opłaceniu niezbędnych zobowiązań, zakupie żywności itp., nasi rodacy mogą odłożyć na upragniony cel. Nie jest nim jednak odległa emerytura – jeśli już Polacy odkładają, to raczej na samochody czy wakacje.

Zobacz rozmowę z naszym ekspertem:

Plany na kartce czy w głowie?

Polacy zatem planują swoje wydatki. Polega to zwykle na przedyskutowaniu ich w gronie rodzinnym czy ustaleniu priorytetów zakupowych w głowie. Tylko jedna trzecia sporządza najzwyklejsze notatki budżetowe. Mniej więcej tyle samo osób polega na aplikacjach mobilnych czy oprogramowaniu komputerowym.

Mimo to aż 90% Polaków jest przekonanych, że ma pełną kontrolę nad swoimi finansami. Co więcej, dzielą się swoją wiedzą z najmłodszymi.

Kto lepiej zarządza domowym budżetem?

Jeśli chodzi o domowy budżet Polaków, nie bez znaczenia okazuje się w tym kontekście płeć. O finanse Polaków najlepiej dbają… Polki. To kobiety częściej odpowiadają za opłacania rachunków. Rzadziej też zapominają o tym, w przeciwieństwie do mężczyzn. Polki są mistrzyniami optymalizacji domowych wydatków: „poszukują ciekawych ofert, porównują ceny, korzystają z programów lojalnościowych i programów wsparcia sprzedaży, które pozwalają im wydawać mniej”.

Zwłaszcza matki okazują się jeszcze bardziej skłonne do planowania wydatków. Takie zaradne mamy wygrały konkurs „MAM wyzwanie”, organizowany przez nas pod koniec zeszłego roku. Dzięki tej wygranej w kolejnym konkursie miały do rozdania dla swoich czytelników aż po 3 nagrody – 400 złotych co miesiąc na rachunki od MAM. O tym konkursie przeczytasz TUTAJ.

Jak wyglądają finanse Polaków na tle pozostałych Europejczyków?

Mimo że nasze społeczeństwo zamożnieje, nadal stać nas mniej więcej tylko na połowę tego, na co mogą sobie pozwolić mieszkańcy Europy Zachodniej. „Polska jest szóstym najdroższym krajem, jeśli chodzi o nośniki energii, biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej. Jeśli mówimy więc o rachunkach i kosztach zakontraktowanych, najważniejszych dla naszego budżetu, jesteśmy krajem stosunkowo drogim w UE”.

Cały tekst o finansach Polaków przeczytasz TUTAJ.

*

Dlatego właśnie, aby odciążyć portfele Polaków, stworzyliśmy platformę MAM. Wierzymy, że dzięki niej finanse Polaków będą mieć się lepiej! Wystarczy kupować z MAM, by płacić mniej za prąd, gaz, telefon, internet i telewizję.

Platformę MAM i ReBooster stworzył Zespół Agencji Freebee.