Mówi się, że miłość jest bezcenna. Z raportu przeprowadzonego na zlecenie platformy MAM okazuje się, że miłość może mieć jednak swoją cenę… Deklarujemy, że na poszukiwanie nowej jesteśmy skłonni wydać nawet 800 zł. Zaś będąc już w związku, mamy okazję wiele zaoszczędzić. Zwykle to 388 złotych, ale w przypadku 16% par zostaje w ich kieszeni razem 2000 złotych, czyli 1000 zł na głowę!

Jak wyglądają pieniądze w związku?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • ile można zaoszczędzić, będąc w związku;
  • jakie wydatki ukrywają przed sobą zakochani;
  • ile par spiera się o kwestie finansowe.

Związek daje realne oszczędności

Aż 80% Polaków uważa, że stały związek przynosi oszczędności, mimo że przeciętnie wydajemy ok. 300 złotych na wspólne przyjemności z drugą połówką. A są to m.in. wyjścia do kina, restauracji, drobne upominki czy wspólne wyjazdy. Na samą rocznicę związku jesteśmy w stanie wydać 200 zł, zarówno panie, jak i panowie.

Skoro opłaca się być w związku 😉, nic dziwnego, że 22% przebadanych, aby znaleźć miłość, korzystało lub nadal korzysta z portali i aplikacji randkowych. 40% wybiera rozwiązania darmowe. Ci natomiast, co płacą – zwykle wydają na to mniej niż 100 zł, ale znaleźli się i tacy, którzy w tym celu byli skłonni wydać nawet 800 zł!

Stereotypowy podział ról w związku

44% Polaków wydaje się zaskakująco egalitarnych – dzielą koszty wspólnego życia równo pół na pół. Jednakże nadal wśród wielu utrzymuje się stereotypowy podział wydatków: kobiety finansują kwestie związane z jedzeniem, chemią gospodarczą, kosmetykami czy ubraniami, podczas gdy mężczyźni płacą za zużycie mediów, niespodziewane wydatki i oczywiście utrzymanie czterech kółek.

Pieniądze w związku, raport Ile kosztuje miłość?

>>O tym, na co wydają Polacy, przeczytasz TUTAJ<<

Jakie wydatki ukrywamy przed drugą połówką?

Panie lubią ukrywać wydatki na typowo kobiece zakupy. ¼ nie mówi swojemu partnerowi o zakupie ubrań, a ponad 1/5 o wydatkach, jakie ponoszą na kosmetyki i zabiegi kosmetyczne.

Mężczyźni natomiast kryją się z tym, ile wydają na swoje hobby. Robi tak aż 24%. 20% ukrywa to, ile kosztuje ich rozrywka. 14% nie chce informować swojej drugiej połówki o kosztach utrzymania samochodu.

Przed bliską sercu osobą Polacy ukrywają także zaoszczędzone pieniądze – „zaskórniaki” wynoszące średnio 286 zł miesięcznie.

Pieniądze w związku, raport Ile kosztuje miłość?

9/10 Polaków wie, że romans kosztuje, stanowi dodatkowe obciążenie budżetu.

Pieniądze w związku powodem niesnasków?

Skoro tyle mamy do ukrycia, nic więc dziwnego, że aż 59% Polaków w związkach kłóci się o pieniądze. A 15% dokładnie o kwestie związane z oszczędzaniem. Na szczęście z wiekiem spadają niesnaski w tych kwestiach.

>>TUTAJ przeczytasz jeszcze więcej o pieniądzach i miłości<<

Brak otwartości w rozmowach o finansach

73% Polaków w związkach razem planuje lub ma zamiar planować wspólne wydatki. Jednak o nich samych nie rozmawiamy aż tak chętnie. Swobodna rozmowa o wydatkach nie zdarza się za często w młodych stażem związkach (15%), rośnie jednak z wiekiem, bo po kilku latach razem na taką otwartość pozwala sobie 60% Polaków. Już w kwestii zarobków jesteśmy bardziej szczerzy, na początku związku opowiada o nich 1/3 Polaków. Bardziej otwarci w obu kwestiach – zarówno wydatków, jak i zarobków okazują się mężczyźni.

Cały raport – ten i wszystkie inne – znajdziesz w biurze prasowym MAM na mam.prowly.com.

>>TUTAJ przeczytasz cały raport platformy MAM<<

*

Pieniądze w związku – jak to wygląda u Ciebie? A może masz jakieś przemyślenia? Pamiętaj, by podzielić się nimi w komentarzach. A może spodobał Ci się wpis? Jeśli tak, udostępnij go w mediach społecznościowych.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz