Kto z nas nie marzy, aby pod koniec miesiąca mieć nieco więcej w portfelu (bardziej dosłownie: na koncie) niż zwykle? Z tym wyzwaniem mierzymy się często. Tym bardziej nowy rok, tak jak teraz, skłania do postanowienia, by wydawać mniej. Jak to zrobić?

Więcej w portfelu

Michał Szafrański, bloger, ekspert od oszczędzania, pisze, że właściwie nie zna za wiele osób, które nie wydawałyby całej pensji, niezależnie od zarobków. W związku z tym chyba nie istnieje nikt, kto nie chciałby zarabiać więcej. Niestety niełatwo jest to zmienić, ale nawyk oszczędzania już tak – przekonuje Szafrański.

Oszczędności dają nam upragnioną wolność finansową. A także zabezpieczają na przyszłość, np. w razie niespodziewanego wypadku, utraty pracy itp. Możemy je przeznaczyć na dodatkowe wydatki. Wystarczy odkładać określoną kwotę raz w miesiącu, by po roku kupić coś ekstra, a może nawet pojechać na wakacje… Jak jednak zacząć oszczędzać?

Zamiast świnki skarbonki

Podstawa to kontrola wydatków – aby zostawiać co miesiąc więcej w portfelu, trzeba wiedzieć, ile się wydaje. Warto też poznać sposoby na to, by nie przepłacać. I tutaj z pomocą przychodzą nam aplikacje, które pomagają świadomie zarządzać domowym budżetem, dzięki czemu wydajemy mniej. Są więc czymś więcej niż świnką skarbonką. I to dlatego z powodzeniem używają ich tysiące Polaków.

Aplikacje do kontrolowania wydatków i wpływów

Monefy

To dość minimalistyczna aplikacja, która pozwala segregować wydatki w kilkanaście kategorii zakupowych oraz zapisywać pensję i środki na lokacie. Wszystko po to, aby ułatwić zarządzanie domowym budżetem.

Listonic

W Listonic natomiast tworzysz listę zakupową, wprowadzasz do niej po kolei pozycje, takie jak mleko, mydło… Możesz to nawet zrobić głosowo! A każdą z list dzielisz z innymi użytkownikami, o ile zechcesz. Co ważne, wpisując nazwę konkretnego produktu, od razu masz możliwość sprawdzenia, w których sklepach kupisz go najtaniej. Aplikacja została wyróżniona przez Google.

Billy

Billy umożliwia nie tylko zrobienie listy zakupowej, ale przede wszystkim pozwala zapoznać się ze składem produktów: żywności i kosmetyków. Spełnia więc funkcję edukacyjną, co jest niezwykle ważne dla osób uczulonych na różne substancje. Billy daje także dostęp do ofert okolicznych sklepów. Po zakupach w nich otrzymujesz wgląd w to, co kupiłeś.

Phibi Lite

Korzystanie z tej aplikacji jest niezwykle proste. Zaczynasz od dodania dochodu. Następnie wprowadzasz wydatki, przypisując je do danych kategorii. Możesz je analizować, dzięki czemu dowiesz się, na co wydajesz najwięcej. Apka daje opcję ustalenia limitu wydatków zarówno na cały budżet, jak i na dane kategorie. Ustawisz w niej także cel, czyli ile chcesz odłożyć do określonego czasu.

Aplikacje do zmniejszania wydatków

SkyCash

Ta apka ułatwia życie wszystkim, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, parkometrów, chodzą do kina itp. Jako aktywny użytkownik SkyCash w prosty i wygodny sposób możesz płacić za wszystkie te usługi. Aplikacja umożliwia nawet opłacanie rachunków, które zawierają kod kreskowy! Dlaczego znalazła się w zestawieniu? Bo np. za parkometr zapłacisz tylko tyle, za ile rzeczywiście skorzystałeś z postoju, a więc oszczędzisz.

Jakdojade.pl

Jak zaoszczędzić czas i pieniądze, jeżdżąc komunikacją? Wystarczy pobrać apkę Jakdojadę.pl, która wytycza najszybszą trasę oraz szacuję wartość biletów, które musisz kupić, aby dojechać na miejsce. Dzięki temu płacisz mniej.

Ceneo

To apka, która pozwala znaleźć produkt za najniższą możliwą cenę w gąszczu ofert licznych sklepów online. Można go szukać według kategorii, które dzielą się na podkategorie, te z kolei na kolejne i tak dalej, aż do odnalezienia konkretnego przedmiotu. Opcja wyszukiwarki pozwala znaleźć produkt już bezpośrednio i porównać jego cenę w różnych e-sklepach.

Skyscanner

Z tą aplikacją zaplanujesz cały wyjazd. Wyszukasz w niej najtańsze loty do wybranego miejsca na świecie. Skyscanner zapamiętuje Twoje wyszukiwania, dzięki czemu szybciej odnajdziesz również nocleg oraz wynajmiesz auto tam, dokąd się właśnie wybierasz. Możesz również w niej ustawić alert: jeśli ceny się zmienią, natychmiast zostaniesz o tym powiadomiony.

Aplikacje dające dostęp do aktualnych promocji

Moja Gazetka

My Polacy uwielbiamy gazetki z promocjami wydawanymi przez sieci handlowe. Moja Gazetka to popularna apka, w której znajdziesz takie właśnie gazetki. Dzięki aplikacji masz je wszystkie w tylko jednym miejscu, w wersji elektronicznej. Zawsze pod ręką.

Picodi

Picodi to aplikacja, w której możesz przeglądać rabaty ze wszystkich sklepów w jednym miejscu. Lista aktualizowana jest na bieżąco i co więcej – każdy kupon możesz wykorzystać dowolną ilość razy! Dokładną recenzję aplikacji znajdziesz na dworzynska.com.

Pepper

Łowcy okazji nie będą się z tą aplikacją nudzić. To w niej mogą znaleźć promocje, a także podzielić się nimi z innymi użytkownikami Peppera. Jeśli marzy Ci się daleka podróż, buty, laptop – cokolwiek, co można kupić przez internet lub w realu, wystarczy, że ustawisz alert po kategorii lub słowie kluczowym. Gdy tylko pojawi się promocja na wskazany produkt, natychmiast otrzymasz o niej powiadomienie.

Zrabatowani.pl

To, co wyróżnia tę aplikację na tle konkurencji, to możliwość szukania po rodzajach zniżek: od kodów rabatowych, przez darmową dostawę, po gazetki promocyjne. Aby nie pogubić się w gąszczu okazji, można dodawać je do schowka, aby potem do nich wrócić i wybrać tę najlepszą.

Aplikacje banków

Banki również dbają o swoich klientów, pomagając im w kontrolowaniu domowego budżetu. Aplikacje Millennium i ING automatycznie przypisują nasze wydatki do danych kategorii zakupowych. Pokazują również dochody i wydatki w wybranym okresie. Apki banków oferują również opcję ustawienia alertów, żeby nie przekroczyć planowanych wydatków.

Jak wydawać mniej: co jeśli nie aplikacje?

Wspomniane rozwiązania mają jednak swoje ograniczenia. Zaspokajają zwykle dwie potrzeby klienta: oszczędzanie pieniędzy i czasu. Czy możemy oczekiwać czegoś więcej? Jasne! Apki mogłyby np.:

  • wskazywać promocje dopasowane wyłącznie do konkretnego użytkownika,
  • zapewniać element grywalizacji i szerzej: społecznościowy,
  • nagradzać za różne zachowania.

Dodajmy, że poza aplikacjami, które pozwalają nam wydawać mniej, także nasze ulubione marki tworzą dla nas interesujące rozwiązania, np. programy lojalnościowe. Znajdziesz je m.in. na Platformie Freebee.

Oszczędzanie, a co za tym idzie: wydawanie mniej, nigdy nie wyjdzie z mody. Różne firmy nam to ułatwiają, oferując promocje, programy, aplikacje itd. Już niedługo na rynek wejdzie coś zupełnie innego, coś, co zaspokoi wiele naszych potrzeb naraz. Będziemy o tym pisać. Nowa jakość pojawi się niebawem!