80% dzieci rodzi się w rodzinach millenialsów, jak wynika z badania IAB State of Modern Motherhood. Oznacza to, że synonimem matki stała dzisiaj matka-millenials. Jak kupuje? Czy jej nawyki zakupowe zmieniają się po urodzeniu dziecka? O tym, jaka jest współczesna matka Polka przeczytasz tutaj!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • ile kosztuje miesięczne utrzymanie dziecka;
  • czym kieruje się matka Polka podczas zakupów;
  • ile polskich matek kupuje online i dlaczego.

Nasza ekspert Dominika Pieczonka-Gierczak w tekście dla portalu nowymarketing.pl ujawnia, że „utrzymanie dziecka w Polsce to wydatek średnio 607 złotych, z czego najwięcej, bo ponad połowę, polskie matki przeznaczają na wyżywienie i ubrania dla swoich pociech”. Goldman Sachs podaje natomiast, że w skali roku matki wydają na swoje dzieci bilion dolarów. To duża porcja tortu do podziału – jak marki mogą sobie zapewnić w nim udział?

>>O działaniach lojalnościowych skierowanych do dzieci przeczytasz TUTAJ<<

Czym kierują się matki na zakupach?

Matka-millenials ceni praktyczność produktu, a podczas codziennych zakupów coraz rzadziej kieruje się ceną. Liczy się dla niej bezpieczeństwo użytkowania (tak wskazuje 77% respondentek badania IAB), wygoda zakupów (65%) oraz marka (64%). Dla 60% badanych matek znaczenie mają opinie o produkcie. A 51% z nich bierze pod uwagę zdanie innych rodziców. Co ciekawe, 2/3 matek włącza dzieci w proces decyzji zakupowej. Z badania Kids’ Power wynika, że pociechy mają wpływ na wybór mebli i dodatków do wyposażenia wnętrz (34,6%). A 37% rodziców-millenialsów twierdzi, że to głównie dzieci wybierają miejsce, do którego cała rodzina pojedzie na wakacje – podaje Home Away.

>>Więcej o wpływie dzieci na decyzje zakupowe rodziców przeczytasz TUTAJ<<

Matka-millenials chce nabywać produkty marki, która jest transparentna, szczera w przekazie, nie próbuje nic ukryć. Współczesna matka Polka pragnie znać historię produktu, sposób, w jaki powstał, z czego się składa itp. Docenia małe, lokalne firmy i nade wszystko pragnie być słuchana przez marki. Mama z pokolenia Y chętnie powie, jak ulepszyć asortyment, zasugeruje personalizację, zdecyduje o designie produktu czy miejscu, w którym go kupi – przekonuje Dominika Pieczonka-Gierczak.

Zobacz video z naszą ekspert:

 

>>Co jest najważniejsze podczas zakupów dla matki, ojca i dziecka? Dowiedz się, klikając TUTAJ<<

Mamy kupują online

Skoro tak bardzo liczy się dla współczesnych mam wygoda zakupów, nic dziwnego, że chętnie kupują online. Robi tak aż ¼ polskich mam, jak podaje IAB. Dzięki temu nie muszą brać ze sobą dziecka do sklepu i stać w kolejkach. Najczęściej kupują w sieci ubrania (44% wskazań) i elektronikę (43%). Matki-millenialsi spędzają średnio 5 godzin dziennie online – twierdzi nasza ekspertka.

W tym czasie nie tylko kupują, ale także dzielą się swoimi przemyśleniami o macierzyństwie z innymi internautami, szukają również porad. Aż 3/5 matek wybiera videporadniki, jak wynika z badania Google i IPSOS. Badanie Sotrender z 2016 roku z kolei podaje, że połowa matek z pokolenia Y czyta blogi, komentuje wpisy na forach, bierze udział w sondach i subskrybuje newslettery. To tam właśnie powinna zaznaczyć swoją obecność marka, która chce do nich dotrzeć.

„Jeśli marka pojawi się w internecie na YouTube, Instagramie, Facebooku i przyciągnie społeczność matek z pokolenia millenialsów, to one same zaczną się wymieniać informacjami i opiniami. Jest to najlepsza reklama dla marki” – podkreśla Dominika Pieczonka-Gierczak.

Czy wiesz, że z naszą platformą MAM przy okazji konkursu Finansowe lifehacki współpracowały influencerki internetowe – blogerki parentingowe i lifestylowe, takie jak: makoweczki.pl, matkatylkojedna.pl, segritta.pl czy mumandthecity.pl?

>>Więcej o matkach-millenialsach przeczytasz TUTAJ<<

Matka Polka zmienia nawyki

63% matek zmienia swoje nawyki w kontekście zakupów spożywczych tuż po urodzeniu dziecka – mówi nasza ekspert. Choć wiele z nich robi to już przed narodzinami. 52% po pojawieniu się potomka inaczej dokonuje wyboru chemii gospodarczej, 48% nabywa inne kosmetyki.

Matka-millenials zmienia nie tylko podejście do rodzicielstwa, ale także do konsumpcji. Tylko marki, które będą jej uważnie słuchać, zagoszczą na stałe w jej domu.

>>O zakupach polskich matek dowiesz się więcej na podstawie doświadczeń blogerek parentingowych: matkatylkojedna.pl i makoweczki.pl<<

Spodobał Ci się wpis „Matka Polka na zakupach”? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!