Nie tylko kobiety, stojąc przed otwartą szafą, zastanawiają się, jak dobrać kolorystycznie ubrania. To, jaki kolor pasuje do jakiego, stanowi również przedmiot rozważań marketerów. Oraz – co nie mniej ważne – jakie dana barwa ma znaczenie. Psychologia koloru – o tym w dzisiejszym wpisie.

Zacznijmy nietypowo… Od najbrzydszego koloru świata

Jak zniechęcić nałogowych palaczy do zakupu papierosów? W 2012 roku australijski rząd znalazł na to sposób. W jego imieniu agencja badawcza GFK zapytała palące osoby, który kolor ich zdaniem jest najbrzydszy i najgorzej im się kojarzy.

Źródło: www.mirror.co.uk

Źródło: www.mirror.co.uk

Smoła, bród, a nawet śmierć – takie skojarzania pojawiły się w głowie respondentów, gdy patrzyli na kolor znany jako Pantone 448C. Ciemna barwa między ziemistym brązem a brudną zielenią wiąże się z mundurami wojskowymi niektórych armii oraz kamuflażem na sprzęcie wojskowym – przywodzi więc na myśl wojnę, przemoc, ofiary.

Tego rodzaju skojarzenia były na tyle nieprzyjemne i na tyle powszechne, że w Australii wprowadzono nakaz, by kolor 448C znalazł się na opakowaniach papierosów. Zmiana ta wyraźnie zniechęciła część Australijczyków do palenia; wyniki były na tyle zadowalające, że – jak donosi „The Guardian” – w maju 2016 roku metodę postanowili zapożyczyć Brytyjczycy. 

Veni vidi vici

Nie od dziś wiadomo, że za odbiór większości komunikatów odpowiedzialny jest wzrok. Konsekwencją tej cechy jest ogromna rola komunikatów wizualnych w naszej „wzrokocentrycznej” kulturze. „Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem” – powiedział przecież Gajusz Juliusz Cezar po zwycięskiej bitwie pod Zelą.

Jak podaje Kissmetrics, firma prowadząca kultowego już bloga o branży marketingu online, 93% osób, kupując dany produkt, zwraca uwagę na jego formę wizualną. Dotyk i zapach schodzą na dalszy plan.

Dla aż 85% potencjalnych klientów to kolor ma kluczowe znaczenie podczas dokonywania decyzji o zakupie! Co ciekawe, to właśnie po barwach rozpoznajmy marki. Jaką ma Coca-Cola? Czerwoną. A Intel? Niebieską. Więcej o markach i kolorach pisze @Artur Smolicki dla „Marketer +” TUTAJ.

Czy wiesz, że niektóre kolory są zastrzeżone w komunikacji wizualnej marek? Np. magenta zarezerwowana jest przez T-Mobile, charakterystyczny mocny niebieski przez NIVEA, a fioletowy z opakowań kultowej czekolady należy do Milki.

Psychologia koloru

Poznaj siłę, jaka drzemie w kolorach

Jak widać, siła koloru wydaje się ogromna. Z tej wiedzy marketingowcy korzystają od lat. To nie przypadek, że przycisk Call To Action najczęściej ma barwę czerwoną. To także na tle tego koloru najlepiej prezentować produkt, aby się sprzedał. Niejeden mężczyzna skłonny jest przyznać, że kobieta najpiękniej wygląda, gdy założy na siebie czerwoną sukienkę i umaluje usta na karminowo…

Czerwień nie tylko zwraca uwagę. Dawniej była bardzo cenną barwą. Kojarzyła się (i nadal kojarzy) z luksusem. Nic dziwnego, że przy wyborze koloru kultowego już modelu Ferrari prawie zawsze pada na krwisto-czerwony. I że dokładnie takiej barwy są podeszwy pożądanych przez płeć piękną butów marki Louboutin.

Zieleń to kolor natury, ekologii, dobrobytu. Czarny – luksusu. Wystarczy zobaczyć, jakie są logotypy Chanel, Dior czy D&G… Wszędzie nieśmiertelna czerń. Żółty oznacza optymizm. Czy wiesz, że w USA podobno 75% sprzedawanych ołówków ma właśnie tę barwę?

Niebieski to jeden z niewielu kolorów, który w wielu kulturach kojarzy się z zaufaniem, mądrością, prawdą, lojalnością. Nie mogło więc go zabraknąć w logo Agencji Freebee. W ciemnej tonacji to bardzo biznesowy kolor. Natomiast absolutnie nie sprawdza się przy promowaniu jedzenia. Chociaż, trzeba przyznać, jego elementy znajdziemy na opakowaniach jogurtów, kefirów czy mleka – czyli pożywienia prosto z lodówki (niebieski to zimny kolor, skojarzenie jest więc oczywiste). Błękitem dawniej na wsiach malowało się drewniane domy, aby odstraszać owady.

Logo IKEA składa się z żółtego i błękitu. Na pierwszy rzut oka to kolory szwedzkiej flagi, gdzie narodziła się marka. Gdyby jednak przyjrzeć się dokładniej – zastosowane barwy bardzo dobrze odzwierciedlają tego potentata w branży meblarskiej. Radość, optymizm, wyobraźnia (żółty) i zaufanie (niebieski) – czy nie z tym kojarzy nam się IKEA?

>>O tej szwedzkiej marce przeczytasz także TUTAJ.<<

Fioletowy zaś wycisza. I chyba nie ma nikogo, komu nie przywodziłby na myśl alpejskiej krowy… Opakowanie czekolady Milki od zawsze ma kolor wyobraźni i kreatywności. Jak więc może smakować Milka? Oczywiście, że wyjątkowo!

Biały oznacza nowoczesność i prostotę. Gdy myślisz o produktach marki Apple, wiesz, że nie może być to inny kolor niż biel, racja?

Pomarańczowy stymuluje apetyt, a także oczyszcza. W azjatyckiej kulturze kojarzy się go z oświeceniem, umiarem, a nawet celibatem. Można domyślić się, że to dlatego w tym właśnie kolorze noszą się buddyjscy mnisi. Uwielbiał go także Frank Sinatra. Z chęcią nosił pomarańczowe swetry, twierdząc, że tylko jemu tak dobrze pasują.

Znaczenie kolorów

Mamy różnych klientów, stosujemy rożne kolory

Podobno na klientów spontanicznych najlepiej działa właśnie kolor pomarańczowy, a także czarny. Używa się ich więc we wszystkich przekazach marketingowych związanych z promocjami, wyprzedażami itd. Na tych, którzy lubią buszować po sklepach z odzieżą, oddziałują barwy bardziej kobiece, a więc róż, jasny fiolet czy jasny błękit. To raczej nie przypadek, w końcu kobiety stanowią większy odsetek klienteli.

Różowy to bardzo interesujący kolor. Na jego przykładzie dobrze widać, jak postrzeganie barw różni się kulturowo. Podczas gdy nam wydaje się on dziewczęcy, w Japonii jest niezwykle popularny. Róż nie wypełnia tylko sklepów Hello Kitty. Znajdziemy go na mapach, biletach, wśród barw stacji metra – słowem: wszędzie.

Zatem nie każdy kolor w różnych kulturach oznacza to samo. Podczas gdy w zachodnim świecie za kolor szczęścia uchodzi żółty, dla Hindusów jest nim zielony, a dla Chińczyków czerwony. Takie przykłady można mnożyć i mnożyć, więcej TUTAJ.

O różnicach kulturowych w kontekście lojalności przeczytasz na blogu za tydzień! Już teraz subskrybuj newsletter, by być zawsze na bieżąco ze wszystkimi wpisami.

Psychologia koloru – podsumujmy

Jak widzisz, marketingowcy wiele uwagi poświęcają dobieraniu barw, tworząc przekaz reklamowy. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Samo słowo nie obroni się bez otoczki wizualnej, czego doskonałym przykładem są właśnie opakowania papierosów z Australii. Napisy straszące potencjalnymi chorobami nie przyniosły takiego skutku jak wykorzystanie odpowiedniego, odstraszającego koloru…

Tematyka psychologii koloru należy do niezwykle obszernych. Zasygnalizowaliśmy znikomą jej część. Jeśli chcesz dodać coś od siebie, koniecznie o tym napisz! Chętnie przeczytamy o przykładach, na których warto się wzorować albo… wręcz przeciwnie.